فرم دادن خامه صبحانه ، با فیلم

فرم دادن خامه صبحانه
 در این مقاله بررسی می شود :
 *بهترین خامه برای فرم دادن کدام است ؟
 *چطور خامه صبحانه در حین فرم دادن ، سرد بماند ؟
 *خامه تا چه حد سرد شود ؟
 *پیشنهاد نیک پز برای زدن خامه چیست ؟
 *اگر خامه یخ بزند ، چه اتفاقی رخ خواهد داد ؟ 
 *فیلم آموزش فرم دادن خامه صبحانه


خامه صبحانه که به آن خامه صورتی هم می گویند ، دم دست ترین نوع تزیین برای کیک است. انواع خامه صبحانه در فروشگاه و سوپر مارکت ها به فروش می رسد. پس راه معقولی است اگر برای تزیین کیک به کار برده شود. با نیک پز همراه باشید تا نحوه فرم دادن خامه صبحانه را بطور کامل بررسی کنیم.

خامه پگاه صورتی

اولاً مارک خامه بسیار مهم است ؛ خامه پگاه به خوبی فرم می گیرد ولی خامه کاله نتیجه مطلوبی نمی دهد. این بخاطر ترکیباتی است که در هر کدام بکار رفته است و یکی برای فرم دادن بهتر از دیگری نتیجه می دهد.

بهترین روش برای فرم دادن خامه صبحانه

دوماً گرما دشمن خامه است. پس یکی از کارهای زیر را انجام دهید :

 • در هر صورت خامه باید درون یخچال نگهداری شود تا سرد بماند.
 • بهتر است خامه را ۱ ساعت قبل از شروع فرم دادن ، در یخدان یخچال یا در فریزر بگذارید ؛ تا حسابی سرد شود. دقت کنید در این مرحله خامه اگر سفت شود ، به خوبی فرم نمی گیرد. منظور از سفت شدن این است که وقتی به پاکت آن دست می زنید ، مثل سنگ سفت شده باشد.
 • یا می توانید خامه صبحانه را از پاکت درآورده ، درون یک کاسه ریخته و درون فریزر بگذارید. حتماً آب اضافی خامه را دور بریزید. ترجیحاً کاسه استیل انتخاب کنید چون سرما سریعتر به آن منتقل می شود. دقت شود در این صورت هم خامه نباید کاملاً یخ بزند.
  اگر تکه های یخ درون خامه بوجود بیاید دو حالت پیش می آید : اگر به همان شکل یخ زده آن را بزنید پره های همزن برقی میشکنند و اگر خامه را بگذارید تا آب شود و بعد بزنید ، دیگر فرم نمی گیرد. نباید ته ظرف تکه های خامه مثل تکه های یخ شده باشد بلکه اگر رگه های یخ روی خامه دیده شود کفایت می کند. به تفاوت تکه های یخ و رگه های یخ دقت کنید.
 • در نهایت اگر خامه را درون فریزر نگذاشتید و حسابی سرد نبود ، حتماً خامه را درون کاسه استیلی بزنید که آن کاسه درون ظرفی پر از تکه های یخ است. به این شکل تا پایان کار ، خامه سرد می ماند و به خوبی فرم می گیرد.

با این چهار روش می توانید جلوی رسیدن گرما به خامه را بگیرید. به هر طریقی که راحت تر هستید ، باید کاری کنید که تا پایان کار سرد بماند و در اثر گرم شدن آب نشود.

پیشنهاد نیک پز این است که خامه را ۱ ساعت درون فریزر گذاشته و هنگام زدن هم از ظرف پر از تکه های یخ استفاده کنید. در فصل های گرم پره های همزن را هم مدت کوتاهی در یخچال بگذارید.

نکته ۱ – برای زدن خامه ، یک کاسه با اندازه مناسب انتخاب کنید ؛ اگر ظرف شما خیلی بزرگ باشد ، تمام خامه به دیواره های ظرف می چسبد. علاوه بر این پره های همزن به خوبی با خامه تماس برقرار نمیکنند و به خوبی هوادهی نمی شود.

نکته ۲ – حتی پره های همزن شما نباید گرم باشد. در این صورت آن را در یخچال بگذارید تا موقع زدن خامه خنک باشند.

نکته ۳ – می توانید کاسه را هم نیم ساعت قبل از شروع کار ، داخل فریزر بگذارید تا خنک شود.

نکته ۴ – آب اضافی خامه را حتماً خارج کنید.

سوماً خامه صبحانه باید حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه زده شود. البته بعد از همان دقایق ابتدایی مثلاً دقیقه ۲ یا ۳ می توانید تغییر فرم دادن خامه را ببینید که سریعاً شروع به حجم پیدا کردن و هوادهی می کند.

خامه در ابتدا حالت چرب و براق دارد ؛ اما به مرور کدر و مات می شود.

نکته ۵ – نشانه خامه فرم گرفته این است که کم کم مات شده ، حجم آن افزایش پیدا می کند و از همه مهمتر رد پره های همزن روی خامه می ماند.
در ضمن زمانی که ظرف را برعکس می کنیم ، آنقدر سفت شده که نمی ریزد.

نکته ۶ – اگر خامه شما حسابی سرد بود و در چند دقیقه اول هم زدن ، دیدید که شُل شد ، نگران نباشید. همچنان هم بزنید. بهرحال وقتی همزن داخل خامه شروع به کار می کند ، طبیعی است که کمی شُل شود. اگر به هم زدن ادامه دهید ، می بینید که از حالت شل شدن رد شده و به هوادهی می رسید.

نکته ۷ – در صورت تمایل می توانید شکر ، پودر شکر ، پودر قند ، رنگ ژله ای ، وانیل یا هر عصاره دیگری به خامه اضافه کنید. این کار می تواند در ابتدای کار ، یا اواسط آن باشد و تفاوتی ندارد.

نکته ۸ – اگر رطوبت اضافی خامه گرفته شود ، بهتر فرم می گیرد. طبق پیشنهاد سرکار خانم بهاره وحید با شکر ، پودر شکر ، پودر قند ، پودر خامه یا کرم شانتی می توانید این کار را انجام دهید.

نکته ۹ – می توانید همان حین که با همزن هم می زنید ، دستتان را هم درون ظرف بچرخانید. حتی ظرف را هم بچرخانید تا خامه شما سریعتر فرم بگیرد.

نکته ۱۰- در فصل گرم ، سعی کنید خامه را روبروی کولر بزنید.

نکته ۱۱- اگر همزن شما داغ کرد ، برای چند ثانیه آنرا خاموش کنید تا استراحت کند. سپس به کارتان ادامه دهید.

اگر خامه صبحانه ، یخ بزند چه اتفاقی می افتد ؟

در صورتی که خامه بیش از ۱ ساعت در فریزر قرار داده شود ، یا دمای فریزر شما خیلی پایین باشد (خیلی سرد باشد) و یخ ببندد کار خراب می شود.
منظور از یخ زدن خامه این است که وقتی به پاکت خامه دست بزنیم کاملاً سفت و مثل سنگ شده باشد.
یا اگر در ظرف استیل درون فریزر گذاشته اید ، خامه به تکه های یخ تبدیل شده باشد. مخصوصاً در ظرف استیل قسمت کف و دیواره ها سریعتر یخ می بندد.

پیشنهاد نیک پز این است که اگر خامه شما یخ زد ، از خیر فرم دادن آن بگذرید ، به این دلایل :

خامه یخ زده را اگر بزنید ، پره های همزن می شکند و اگر بگذارید یخ آن باز شود و بعد بزنید ، معمولاً فرم نمی گیرد؛ چون هنگام باز شدن یخ ، بخش های بیرونی نرم شده و بخش های داخلی همچنان یخی می مانند. در واقع نصف خامه نرم شده و داخلش هنور تکه های یخ است. این خامه به خوبی فرم داده نمی شود و نتیجه مطلوبی عایدتان نمی شود.
این نکته را هم درمورد خامه ای که یخ زده و گذاشتیم تا یخ آن باز شود ، اضافه کنیم که این خامه ، بافت خامه معمولی که در دمای معمولی یخچال نگهداری شده را ندارد.
بله ، خامه معمولی بافت معمولی و روان و یکپارچه دارد ؛ اما خامه یخ زده بعد از باز شدن یخ اش ، مثل ماست است یا مثل شیری که بریده شده و بافت منسجم و معمولی ندارد.

نتیجه گیری :

به هر طریقی که شده کاری کنید که گرما به خامه نرسد. خامه باید درون یخچال نگهداری شود و فقط حدود ۱ ساعت قبل از فرم دادن برای اطمینان از سرد ماندن در حین کار ، درون فریزر برود. خامه باید تا حدی درون فریزر قرار داده شود که سرد شود ، نباید یخ بزند.
ظرف استیل درون ظرف یخ ، راه حل مناسبی است برای اطمینان از اینکه تا پایان کار ، خامه سرد می ماند.

اگر خامه ای که خوب فرم نگرفته باشد و به خوبی هوادهی نشده باشد را درون کیک استفاده کنید ، طعم خوبی به کیک شما نمی دهد. در این حالت حس می کنید مشغول خوردن کیک با خامه صبحانه واقعی هستید و این طعم مطبوع و دلچسبی نیست.

کاپ کیک وانیل آسان – تست شده

کیک اسفنجی آسان – تست شده

فرق فراستینگ و آیسینگ

کاپ کیک وانیل ، تست شده

2 thoughts on “فرم دادن خامه صبحانه ، با فیلم

  • نیک پز :

   بله دوست عزیز ، خامه کاله برای فرم دادن مناسب نیست . البته این ربطی به پایین بودن کیفیت خامه نداره و بخاطر ترکیبات داخلشون هست که برای کار فرم دهی مناسب نیست. شما یخ رو حتماً استفاده کنید در تابستان؛ حتی اگر جلوی کولر بودید در شهرهای گرم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *