انواع آرد برای کیک و شیرینی

انواع آرد برای کیک و شیرینی

آرد حاوی پروتئینی به نام گلوتن است. گلوتن بالا در آرد ، سبب استحکام و تردی و کش دار شدن خمیر می شود و مقاومت آن را زیاد می کند. در نتیجه در زیر وردنه مقاومت می کند و خرد نمی شود.
میزان بالای پروتئین باعث خشک و سفت شدن کیک می شود.

آردهای ضعیف تر برای کیک و شیرینی استفاده می شوند ؛ چون هرچه پروتئین آرد کمتر باشد ، کیک لطیف تر می شود. پس برای داشتن کیک لطیف تر و پوک تر ، آرد با میزان پروتئین کم انتخاب کنید.

آرد نانوائی گلوتن بالاتر و آرد کیک گلوتن کمتری دارد.

آرد سفید

آرد سفید قنادی یا آرد کیک نیز شناخته می شود ، مناسب ترین آرد برای پخت کیک به شمار می رود. اگر در دستور پختی آرد کیک ذکر شده بود بدانید منظور همان آرد سفید است. آرد سفید ، آردی سبک و دانه ریز که حتی به الک کردن هم نیازی ندارد.

بخاطر مقدار کم پروتئین ، لطیف ترین نوع کیک را با این آرد بدست می آورید. میزان پروتئین این آرد ، ۵ تا ۷ درصد می باشد.

برای کیک ، شیرینی و کلوچه همینطور قطاب ، شیرینی دانمارکی استفاده می شود.

آرد نول یا آرد ۰۰۰ (سه صفر)

میزان سبوس گیری این آرد بسیار زیاد است. این آرد برای تهیه انواع محصولات قنادی مناسب است.

*برخی منابع در ایران آرد نول ، آرد سفید قنادی و آرد سه صفر را معادل هم می دانند.

آرد ۴ صفر

کارخانجات محدودی نوعی آرد به نام آرد ۴ صفر هم تولید می کنند که آردی بسیار سبک و سفید است ؛ در واقع میزان فرآوریش بیشتر و نرمتر و سبکتره. برای قنادی ها و همچنین تهیه کیک و شیرینی و حلوا های سفید کاربرد دارد که نتیجه ای عالی دارند.

آرد همه منظوره ( All-purpose Flour )

آرد همه منظوره یا همه کاره همانطور که از نام آن پیداست ، برای پخت انواع شیرینی ، کیک و نان
کاربرد دارد. میزان پروتئین این آرد ، ۷ تا ۱۲ درصد است و این میزان گلوتن در بین آردها متوسط محسوب می شود.

پروتئین آرد همه منظوره از آرد سفید بیشتر و نسبت به آرد سفید نشده کمتر است. پس کیکی که که با آرد همه منظوره پخته می‌شود به مرغوبیت و لطافت کیکی که با آرد سفید درست می‌شود نیست.

آرد همه منظوره نباید برای بعضی از کیک ها به کار برود ؛ چون میزان گلوتن آن متوسط است و برخی از کیک ها آرد با گلوتن پایین یا همان آرد سفید نیاز دارند.

کیک شکلاتی با این نوع آرد پخته میشود.

آرد شیرینی پزی (Pastry flour)

بین ۸ تا ۱۰ درصد پروتئین دارد. آرد سفیدی که از گندم نرم تهیه می‌شود و مقدار پروتئین آن کم است. مصرف عمده آن در تهیه شیرینی و کلوچه پزی است.

آرد سلف ریزینگ (Self-Rising flour)

میزان پروتئین این آرد ۸ تا ۹ درصد است که از ترکیب آردِ همه کاره ، بکینگ پودر و نمک درست میشود. این آرد در ایران یافت نمی شود ولی می توان آن را در منزل درست کرد. بهتر است هر بار قبل از استفاده این آرد را تهیه کنید و برای مدت طولانی نگهداری نکنید چون مخلوط آرد و بیکینگ پودر بعد از مدتی ماندن ، خاصیت پُف کنندگی خود را از دست می دهد.

آرد گندم کامل

آرد گندم شامل جوانه و سبوس گندم است. از این رو باعث تراکم و محکم شدن کیک خواهد شد .از این آرد در تهیه کیک هویج و سیب استفاده میشود.

از کجا آرد بخریم

آرد سفید یا آرد کیک و آرد قنادی که روی آن نول هم می نویسند ، درفروشگاه های بزرگ و قنادی ها و حتی در سوپری و فروشگاه های محلی هم قابل تهیه است. آرد سلف رایزینگ در ایران یافت نمی شود.

شرایط نگهداری آرد

از نظر محل نگهداری، آرد را باید در جای تمیز، خشک، خنک، عاری از بو، حشرات و جوندگان نگهداری کرد. همچنین بسته بودن درب آرد نیز مهم است.

شرایط صحیح اندازه گیری آرد

*در اندازه گیری به دو روش می توانید عمل کنید. استفاده از پیمانه ها یا استفاده از ترازو. نتیجه بهتر در شیرینی پزی با ترازوی دقیق حاصل می شود ؛ چرا که با جابه جایی گرمی مواد اولیه ، محصول نهایی متفاوتی بدست خواهد آمد.

* اما اگر از پیمانه استفاده کردید ، هیچوقت پیمانه را در بسته آرد فرو نکنید، با قاشق آرد را درون پیمانه ریخته و با پشت چاقو سطح آن را صاف کنید.

*بعد از پر شدن پیمانه ضربه به آن نزنید. این کار باعث می شود مقدار زیادتر از استاندارد درون پیمانه پر شود.

منبع دو بخش آخر از سایت http://bestchefrecipes.ir/ می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *