فراستینگ چیست؟

فراستینگ چیست

در این مقاله قصد داریم با معنی کلمه فراستینگ آشنا شویم و به طور کامل همه چیز را درمورد آن فرا بگیریم.

فراستینگ چیست ؟

فراستینگ یا آیسینگ، فیلینگ و گلِیز (لعاب ، سس براق) معمولاً یک ترکیب نرم و شیرین بر پایه شکر هستند که برای روکش کردن ، پُر کردن ، بهبود ظاهر و بافت کیک و شیرینی استفاده می شوند.

این تکنیک ها در رسپی های پُختنی مانند کیک ، کاپ کیک ، کلوچه و شیرینی استفاده می شوند ، یا با روش های ساده تا پیچیده هنگام تزیین استفاده می شوند.

فیلینگ قبل از انجام فراستینگ و گلِیز انجام می شود.

فراستینگ به مخلوطی گفته می شود که برای پوشش و تزیین کیک ها استفاده می شود.

به عبارت دیگر مخلوط شیرین ، پخته شده یا پخته نشده ، برای پوشش ، تزیین یا پُر کردن کیک ، کلوچه و مانند آن است ؛ همان آیسینگ
می تواند براق یا کدر باشد ، مانند فلز یا شیشه.

فراستینگ چیست

تفاوت فراستینگ با آیسینگ چیست ؟

به صورت لفظی معمولاً روکشی که برای تزیین کیک استفاده می شود را هم فراستینگ و هم آیسینگ می گویند و این دو کلمه مترادف هم قرار می گیرند.

در ایالات متحده آمریکا ، معمولاً این روکش های شکری را فراستینگ می گویند ، اما کمی گیج کننده است چون آنها را آیسینگ هم می گویند!

در کشورهای دیگر ، آیسینگ اصطلاح متداول تری است؛ زیرا شکر قنادی / شکر پودر شده را به عنوان شکر آیسینگ می شناسند.

تعداد انگشت شماری از فرهنگ لغت های آشپزی اظهار دارند که فراستینگ و آیسینگ یکی هستند ؛ اما بیشتر منابع این دو را از هم متمایز می کنند :

آنها فراستینگ را “نسبتاً ضخیم” و گاه “دستور العمل های نرم و لطیف” تعریف می کنند که برای پُر کردن و یا پخش شدن روی کیک  استفاده می شوند.
 آیسینگ ها به طور معمول سفید در نظر گرفته می شوند ، از قوام نازک تری برخوردار هستند و معمولاً روی کیک ها ریخته می شوند و به حالت چکیدن روان می شوند و پوشش های صاف و براق ایجاد می کنند.

اگر بخواهیم فرق بین این دو را بدانیم ، معمولاً از آیسینگ برای لعاب شیرینی یا کیک استفاده می شود و قند بیشتری از فراستینگ دارد. کیک آشپزی ویلیامز-سونوما اظهار دارد : ” آیسینگ به طور کلی نازک تر و براق تر است” ، در حالی که هم معنی آن یعنی فراستینگ “مخلوطی غلیظ و نرم است که برای پوشاندن قسمت بیرونی کیک استفاده می شود.

به عبارت دیگر فراستینگ سفت تر است و به خوبی پایپ می شود و عموماً از خامه یا کره تشکیل شده است. آیسینگ یک لعاب نازک و بر پایه شکر است که بعد از سرد شدن ، سفت می شود. هر دوی آنها برای تزیین کیک ، دونات ، مافین و یا شیرینی استفاده می شوند.

*در ایران ، واژه آیسینگ متداول تر است.

تفاوت فراستینگ با آیسینگ و فیلینگ

مزیت فراستینگ چیست ؟

ملاک اصلی برای تشخیص ماهیت فراستینگ یا آیسینگ این است که به اندازه کافی ضخیم باشد تا به سطح کیک بچسبد ، همزمان به اندازه کافی نرم باشد تا به راحتی پخش شود. این سه کارکرد اصلی دارد:

 •  فراستینگ باعث بهتر شدن طعم و کیفیت کیک می شود. همچنین انگیزه و رغبت برای تزیین کیک در شما بوجود می آورد؛ از این طریق که سطحی صاف برای تزیین در اختیار شما قرار می دهد. واقعاً بعد از مالیدن یک لایه فراستینگ روی کیک انگیزه بیشتری برای پایپ کردن ندارید؟! همچنین وقتی در شروع تزیین ، چند لایه کیک روی هم می گذاریم ، خرده کیک هایی در اطراف بوجود می آیند که این ناهمواری ها مزاحم تزیین صاف و زیبای ما می شوند. با استفاده از عملیات خرده گیری یا کرام کوتینگ ، یک لایه نازک فراستینگ روی کیک ها مالیده و خرده کیک ها را می پوشانیم.
کرام کوتینگ یا پوشاندن خرده کیک های قبل از فراستینگ
 • فراستینگ ، ظاهر کیک را زیباتر می کند. کیک های مخصوص مناسبت ها با فراستینگ و تزئینات ، مجلسی تر می شوند ؛ و …
 • فراستینگ کیفیت نگهداری کیک را با ایجاد یک پوشش محافظ در اطراف کیک و نگهداشتن رطوبت و طعم آن افزایش می دهد و باعث می شود کیک برای چند روز ماندگاری داشته باشد.

آیا از فراستینگ می توان به عنوان آیسینگ استفاده کرد؟

فراستینگ یک پوشش ضخیم و نرم از خامه یا کره است. آیسینگ یک لعاب نازک شکری که بعد از پخش شدن خنک می شود.

چارت مقایسه :  
 فراستینگآیسینگ
کاربردپوشش بیرونی کیکلعاب یا روکش رویکیک
ظاهرنرم مثل باترکریمصاف و خوش نما

آیسینگ یا فراستینگ یک لعاب شیرین و اغلب خامه ای است که از ترکیب شکر با یک مایع مانند آب یا شیر ساخته شده است و غالباً با ترکیباتی مانند کره ، سفیده تخم مرغ ، پنیر خامه ای یا طعم دهنده ها ترکیب می شود. برای پوشاندن یا تزیین چیزهای پخته مانند کیک یا کلوچه استفاده می شود. وقتی بین لایه های کیک استفاده می شود ، به آن فیلینگ گفته می شود.

انواع فراستینگ کدامند ؟

هفت نوع متداول فراستینگ عبارتند از :

 1. باترکریم پایه
 2. فراستینگ پنیر خامه
 3. باترکریم مرنگ سوئیسی
 4. باترکریم مرنگ ایتالیائی
 5. باترکریم مرنگ فرانسوی
 6. گاناش
 7. خامه زده شده

انواع دیگری از فراستینگ هم وجود دارند مثلاً : فراستینگ شکلاتی و فراستینگ کاراملی ، فراستینگ وانیل و …

*فراستینگ برای کاپ کیک هم وجود داردکه یکی از بهترین روش ها برای آن ، تزیین کاپ کیک با قیف و ماسوره است.

فراستینگ باترکریم روی کاپ کیک

انواع آیسینگ کدامند ؟

شش نوع مختلف آیسینگ برای کیک عبارتند از :

 1. باترکریم ، نرمتر از سایر آیسینگ هاست و راحت تر پهن می شود. از نظر طعم و انعطاف ، بهترین انتخاب است.
 2. خامه زده شده ، اگر آیسینگ سبک تری (نسبت به باترکریم) نیاز دارید ، جواب خامه زده شده است.
 3. ۳٫   رویال آیسینگ
 4. فراستینگ پنیر خامه
 5. مرنگ
 6. فوندانت

*در دسته بندی های بالا ، فراستینگ با آیسینگ هم معنی گرفته شده است؛ چرا که تحت الفظی توسط کیک پز ها این دو واژه هم معنی استفاده می شوند. هدف صرفاً آوردن مثال برای انواع فراستینگ و آیسینگ بوده است.

تفاوت فیلینگ با فراستینگ چیست ؟

زمانی که دو یا چند کیک بصورت لایه ای روی هم قرار داده می شوند ، بین این ها چیزی ریخته می شود که فیلینگ یا پُرکننده نام دارد. به عبارتی وقتی فراستینگ ، بین لایه های کیک استفاده می شود ، به آن فیلینگ گفته می شود.

 1. همان طور که گفته شد فیلینگ قبل از انجام فراستینگ و گلِیز انجام می شود.
  فیلینگ باعث می شود :
  لایه بالا و پایین بهتر به هم بچسبند و در واقع کار ملات و سیمان را انجام می دهد. اگر دو لایه کیک روی هم بگذاریم و بین آنها فیلینگ استفاده نشود ، این دو لایه به خوبی روی هم چِفت نمی شوند.
 2. فیلینگ باعث بهتر شدن طعم کیک می شود ؛ قطعاً چند لایه کیک که بین آنها چیز شیرینی مثل خامه ریخته شده خوشمزه تر است ، شک دارید ؟!
 3. رساندن رطوبت به لایه های کیک و در نتیجه نرم تر شدن آن

انواع فیلینگ کدامند ؟

 1. کاستارد
 2. میوه
 3. فراستینگ
 4. ژله
 5. مربا یا کمپوت میوه
 6. خامه زده شده

*بعضی از انواع متداول فراستینگ که به عنوان پُرکننده هم استفاده می شوند : باترکریم ، پنیر خامه ، خامه زده شده و گاناش

فیلینگ کیک با نوتلا

این آموزش از سری آموزش های آنلاین کیک و شیرینی نیک پز است.برای یادگیری موارد بیشتر در حوزه کیک و شیرینی سایت آموزشگاه نیک پز را کامل مطالعه فرمائید.


  انواع قیف خامه 

 علل پف نکردن کیک 

 فرم دادن خامه صبحانه ، با فیلم 

2 thoughts on “فراستینگ چیست؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *